Јанушев: Системот ќе функционираше ако се отвореа истраги за криминалите на оваа влада

Системот ќе функционираше ако се отвореа истраги за „Рекет 1“ и „Рекет 2“, потоа дали Катица Јанева требаше да се остави да оди на одмор и да се уништуваат докази, дали не требаше да има истрага за генералниот секретар на Влада, Драги Рашковски за тендерите за Македонска навигација и хиликоптерите, дали требаше истраг за „Диамед“, потоа за денешниот случај кога сопственик на фирма кажува кога му барале рекет како поминал после, рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на дебатата на Телевизја 24 на која учествуваше и Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ и министер за информатичко општество и администрација.

Според него СДСМ се обидуваат да го минимизираат она што се случува.

-Тоа говори дека забораваат оти се на власт. Потоа чиј пулен беше Русковска. Потоа се инсистираше за нов Закон за јавно обвинителство сега никој не зборува за нов закон зошто не им одговара на СДСМ ако се обезбеди независност на обвинителството. Не сакавте да го прифатите тоа што го предлагаше ВМРО-ДПМНЕ, тоа се само меѓународни норми за јавно обвинителство, му посочи Јанушев на Манчевски.

Тој укажа и дека на див начин имаше обид да се префрлат случаите од СЈО во јавното обвинителство.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...