Манаскова: Откако СДСМ е на власт немаме раст на средствата кои што се наменети за инвестициски вложувања

На денешната седница на Комисијата за буџет и финансирање се обрати пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова посочи дека откако СДСМ е на власт Буџетот расте во енормни размери, но за жал досега нема раст на средствата кои што се наменети за инвестициски вложувања.

-Дискутираме за буџетот како најважен документ кој што треба да ја води напред нашата земја во 2020 година, барем јас така го разбирам. Но за жал имаме документ кој што е креиран исклучиво за проекти кои на сегашнава владејачка структура ќе и купат уште малку време до следниве парламентарни избори, истакна Манаскова.

Манаскова додаде дека неколкуте дискусии за буџети на кои како пратеник од тогашната власт имаше учествувано во минатото, од страна на тогашната опозициска СДСМ беа без исклучок квалификувани како мегаломанско трошење на парите на граѓаните.

-А, денес сме сведоци откако е на власт СДСМ вкупниот износ на буџетот од година во година се зголемува. Што добивме и што имаме во реалноста? Во овие буџети кои што вие ги креиравте како Влада, ниту една година немаме раст на средствата кои што се наменети за инвестициски вложувања, појасни Манаскова. Манаскова рече дека во ниту една година не се остваруваат инвестициските вложувања. А, тоа е навистина тажнo, рече таа.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....