Стојаноска: СДСМ продолжува со лаги и манипулации

Стојаноска во своето излагање на комисијата за финансирање и буџет искажа револт кон СДСМ кој во својата програма во 2016-та година наречена “За живот во Македонија” пропагирале популистички мерки кои до ден денес не се исполнети.

Наброи неколку од нив, меѓу кои бесплатното здравствено лекување за сите осигуреници, зголемување на 15% на основната плата, зголемување на платите на докторите до 2020-та година во износ од 100.000 денари и така натаму, со кои посочи дека сите ветувања на СДСМ се ветер и магла.

“Донесовте закон со кој ги укинувате квотите во аптеките, односно лимитите за земање на лекови. Дали сте свесни дека со ова губат помалите аптеки низ државата и дека само фармацевтските гиганти ќе работат и ќе остваруваат профит? Можеби тоа ви е намерата, да земете проценти преку некоја од фирмите блиски до власта”, додаде Стојаноска. Во однос на сите проекти и ветувања од страна на СДСМ, Стојаноска истакна дека станува збор само за зборување во празно и лажење на народот.

“СДСМ како во минатото така и сега докажува дека неработењето и лагите се она на што се посветени целиот мандат”, заврши Стојаноска.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....