Николоски за АЛФА: Заев лаже, полицијата била распоредена – знаеле дека ќе има навивачи во МНТ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на АЛФА ТВ коментирајќи за тоа што навивачката група Шверцери за јубилејот на фубалскиот клуб Шкупи го оштети инвертарот во Македонскиот Народен Театар, вели дека ако не реагирале тие како ВМРО-ДПМНЕ ова немало да постои во јавноста и дека власта знаела дека ќе има навивачка група во МНТ.

–Заев и мегафоните на Заев велеа дека не знаеле дека ќе има навивачка група во МНТ, дека тоа било друга прослава и дека овие ептен случајно биле таму. Прво, полицијата била добро информирана за овој настан и во петок биле распоредени 150 припадници на ЕБР и 30 припадници на „Алфа“. Тие биле распоредени во близина на театарот, очекувајќи да се случуваат инциденти – вели Николоски.

Тој прашува дека ако не знаеле дека ќе има ваков настан, зошто од МВР распоредиле 150 специјалци од ЕБР и 30 припадници на алфите? Тие биле од другата страна на театарот несакајќи да бидат забележани. Второто прашање е кога почнале инцидентите внатре, зашто не влегле да реагираат?, прашува Николоски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....