Кузмановска: Капиталните инвестиции за жал од Буџетот се финансирани многу малку

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска денеска во „Топ Тема“ појасни дека во предложениот Буџет на Владата процентот на капитални инвестиции е навистина многу мал, а патната и железничката инфраструктура е предвидено да се финансира со донации.

-Капиталните инвестиции за жал од Буџетот, финансирани се многу малку. Еден процент кој значи минимално во самото планирање, затоа што сите и тоа железничката и патната инфраструктура , делот од Буџетот се финансирани сите од донации, односно од Европска Банка, Светска Банка, и во делот од гасификацијата, истакна Кузмановска.

Кузмановска додаде дека сите даноци и оние придонеси кои се во приходната страна, а се во делот на трошење на финансиски средства односно на проекти не се планирани и распределени во делот на капитални инвестиции, тие се распределени само за плати, за неостварените ветувања на СДСМ кои ги даваше пред да дојде на власт.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....