Кузмановска до Костадинов: Една милијарда евра ја задолживте државата , нема еден капитален проект

Во денешната емисија „Топ тема“ на телевизија Телма гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО ДПМНЕ Лилјана Кузмановска.

Таа кажа дека владата ја задолжила државата за една милијарда евра од кога е на власт додека капиталните проекти изостануваат.

Пратеничката Кузмановска додаде дека владата на чело со СДСМ не успеала ни да ги заврши проектите кои биле почнати од ВМРО ДПМНЕ а за нови воопшто не станува збор.

Кузмановска истакна дека исто така најголемиот буџет кој што го предложи владата за 2020 година воопшто не е развоен затоа што во ставката капитални инвестиции владата има издвоено значително малку пари.

Таа кажа дека ваквиот буџет каков што е скроен е популистички и средствата се трошат на плати а не на круцијални и стратешки проекти што ќе има негативни последници врз македонската економија.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...