Јанушев: За ВМРО-ДПМНЕ критиката е добредојдена за да можеме позитивно да се движиме напред

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија и истовремено беше поканет заедно со генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, кој не се појави во емисијата. Запрашан дали постои слобода на медиумите и лажни вести во предизборието, Јанушев рече дека во последните неколку години јавноста гледа огромна канонада на лажни вести, а од друга страна иронично, Владата се обидува преку цензура да се бори со лажните вести.

-Истите оние кои се обидуваат да ги укинат лажните вести се оние кои ги пласираат. Она што е навистина потребно е да се подигне на повисоко ниво начинот на делување буквално на сите чинители во оваа дејност. Лажни вести според мене се она што се и дел од влијателните дали медиуми, дали генератори на вести, што преферираат само одредена политичка опција, одреден политичар или вест без притоа објективно да не се пренесе и другата страна. Лажна вест или нецелосно прикажување на вистината е кога имаме секако и малициозни настапи на дел од луѓето. Без разлика дали си се допаѓаме или не, во секој сегмент на работење професионалноста мораме да ја задржиме, рече Јанушев.

Тој изјави дека на крај на денот, критиката е секогаш добредојдена доколку е упатена на вистинското место и на вистинската личност и доколку таа личност може да помогне да не се направат грешки и да не се спроведат погрешни политики.

ВМРО-ДПМНЕ, според Јанушев, моментално генерира идеи за да ги преточи во програмата и не пати да излезе и да ги праша останатите да го кажат и тие нивното мислење. Јанушев рече дека критиката е добредојдена, доколку може да се извлече нешто позитивно од неа за да се движи партијата напред.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...