Јанушев: Власта се плаши Катица Јанева да не каже нешто што не треба да го каже

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија претпостави дека промената на мерката притвор во домашен притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, му оди во прилог на оној којшто се обидува преку оваа постапка да прикрие нешто во аферата „Рекет“.

-Во два сегмента би го поделил ова прашање. Првиот е во однос на тоа дека за жал, мерката притвор се користи всушност како казнена мерка што дефинитивно треба да се напушти. Јас во една од моите комуникации преку социјалните мрежи со јавноста дадов еден пример од пред неколку месеци, кога беше најактуелен случајот „Рекет“ со еден сличен случај во соседна северна Србија, каде што буквално луѓето се држени или 48 часа или 78 часа, не ме држете за збор, во притвор се додека не се превземени потребните мерки, изјави Јанушев.

За вториот дел од одговорот Јанушев рече дека според него, целата постапка се води кон тоа нешто да се прикрие и дека обвинителството делуваше дури по неколку месеци од обзнанувањето на аферата и со тоа според него, се остави доволно време да за да затскријат некои делови, за потоа да ја жртвуваат Катица Јанева и да ја стават во притвор.

-Денеска веројатно размислувајќи дека не е до толку актуелна аферата ја пуштаат Катица Јанева во домашен притвор или можеби второто сценарио се плашат дека Катица Јанева ќе каже нешто што не треба да го каже. Од обелоденувањето на аферата „Рекет“ па се до денеска, тврдиме дека истрагата не е водена како што треба и сеуште не е дојдено до главните ликови, организатори, нарачатели на аферата, рече во „Што не е јасно“ Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...