Првите 8 месеци од годинава реализацијата на капиталните инвестиции изнесува рекордно најниски триесетина проценти

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференција на Горан Сугарески

Република Македонија веќе трета година по ред добива рекорден и мегаломански буџет, а граѓаните не гледаат никаква придобивки од истиот. Веќе трета година по ред криминалната банда на чело со аболицираниот Заев ги задолжува граѓаните за милионски суми, а парите на граѓаните преку криминални тендери и грантови како и непостистички и партиски вработувања завршуваат на сметка на партиските и државните функционери на СДСМ.

Сугарески денеска се пофали со рекордни средства одвоени за министерството за транспорт и врски, но притоа заборави да ја спомене катастрофалната реализација на капиталните инвестиции изминатите три години откако тој се наоѓа во министерската фотелја. Да потсетиме дека за првите 8 месеци од годинава реализацијата на капиталните инвестиции изнесува рекордно најниски триесетина проценти.

Сугарески да одговори зошто и по изминати речиси три години не е отпочната изградбата на социјални станови, проект на банката за развој на Советот на Европа? Со ваквото однесување уште еднаш се покажува неспособноста на СДСМ да раководи со фондовите на Совет на Европа.

Неодговорното, нестручното и неспособното работење на власта повторно е на штета на граѓаните, односно на оние на кои помошта им е најпотреба социјално загрозените лица.

За жал ова не е изолиран пример на неспособност на власта која за три години не реализираше ниту еден крупен инфраструктурен проект во интере на граѓаните. Напротив сите оние проекти кои ги отпочна ВМРО-ДПМНЕ власта ги стопираше и со лажни вести на нив собираше политички поени.

Доаѓа крајот на криминалната банда која ја води аболициран криминалец. Граѓаните на Република Македонија ќе одберат обнова наместо криминал и корупција.

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...