Николоски од Загреб: Доналд Туск силно ќе го поддржи ВМРО-ДПМНЕ во предизборната кампања

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски е на конгресот на Народната Европска Партија во Загреб каде ќе се избира нов претседател на Европската народна партија, ова денеска за Алфа телевизија го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

-Ние го започнавме работниот дел со многу билатерални средби, утрово имавме средба со претседателот на ЕУ Доналд Туск кој што е фаворит за претседател на европската народна партија и се очекува денеска да ја освои довербата на делегатите на Европската народна партија и да стане претседател на најмоќното политичко семејство во Европа, вели Николоски.

Тој додава дека Туск го започнал денот со средба со ВМРО-ДПМНЕ на која што бил информиран за состојбата во Македонија и работата на ВМРО-ДПМНЕ, подготовките за следните парламентарни избори како и замолиле за поддршка од Европската народна партија.

-Туск силно ќе го поддржи ВМРО-ДПМНЕ во предизборната кампања и тој смета дека тоа е политичката партија која што треба да ја води Македонија напред. Информиравме за сите оние недостатоци кои ја има владата на СДСМ, но во исто време лобиравме Македонија и граѓаните да не се заложник на овие лоши политики и Македонија да оди напред во евроинтеграцискиот процес, вели Николоски.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....