Мицкоски: Недобивањето на датум претставува едно комплетно фијаско на политиките на СДСМ и Зоран Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски при интервјуто за ТВ Сонце посочи дека по фијаското на Зоран Заев за недобивање на датум, граѓаните ќе го казнат на 12-ти април, а потоа ќе започне постепеното зачленување на Република Македонија во рамките на ЕУ. После фијаското на СДСМ што се случи, на 12-ти април граѓаните ќе можат тогаш да кажат и да одлучат дали навистина „блескаме“ според Зоран Заев, или пак во полоша состојба не била Македонија. Важно е да се каже дека недобивањето датум претставува едно комплетно фијаско на политиките на СДСМ и Зоран Заев, истакна Мицкоски.

Мицкоски додаде дека сега се говори за нон пејпер кој што практично и беше презентиран на јавноста, не само на македонската туку и на европската.

-Ние во овој момент не можеме да зборуваме за датум, ние можеме да зборуваме за нова методологија, односно процес кој што треба да отпочне, тоа не е датум на преговарање, туку процес кој што ќе подразбира постепено зачленување на Македонија во рамките на ЕУ. Имајќи во предвид дека ние сега ја видовме рамката, без да ја видиме суштината и претпоставувам дека допрва ќе следи во рамките на ЕУ земјите членки да отворат внатрешна дебата, да ја доуредат, специфицираат, да ја конкретизираат и да можат конечно на крај да ја испорачаат на земјите кои што се аспиранти за полноправно членство во рамките на ЕУ, појасни Мицкоски.

Мицкоски рече дека ќе има доста предизвици до моментот до кога не се добие конечниот документ, односно новата методологија, па дури потоа може да се говори за отпочнување на процес на постепено зачленување на Македонија во рамките на ЕУ.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...