Наместо реално покачување на платите на сите вработени во здравството, гледаме како се деградираат здравствените работници

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Венко Филипче

Владата предводена од Зоран Заев од ден на ден ги лаже сите граѓани. Таа политика деновиве гледаме како ја спроведува и министерот за здравство, Венко Филипче.

Манипулациите и лажните ветувања од страна на Заев и Филипче ги има се повеќе.

Наместо реално покачување на платите на сите вработени во здравството, гледаме како се деградираат здравствените работници.

Тие велат покачени плати, но наместо тоа излегува нема покачување. Наместо покачување на сите здравствени работници гледаме како ги дели, или за едни има, за други нема.

Заев и Филипче направија само да порасне,  ионака по стоечкиот револт од состојбите и незадоволството кај здравствените работници.

Граѓаните гледаат дека се изманипулирани затоа следната година во април ќе стават крај на ваквото безобразие на Заев и Филипче.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...