Вељановски до Заев: Од она што направивте до сега најдобро знаат граѓаните и тоа ќе ви го кажат на 12-ти април

Има една констатација господине Заев. Во министерството за здравство во овие две години имаше тројца заменици министри и двајца министри. Значи нон-стоп се менува екипата која што треба да го води министерството за здравство, ова денеска од собраниската говорница до премиерот Зоран Заев го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељановски.

-И ќе Ве потсетам, значи на секоја реконструкција на владата, ќе Ве потсетам на Вашето ветување. Во програмата „За живот” вие ветивте дека владиниот кабинет нема да биде повеќе од дваесет луѓе. Тоа беше Ваше ветување. Не треба да се лажат граѓаните дека ќе се грижите да има помал владин кабинет, кога сега го зголемивте на 27. Инаку, од она што е направено знаат најдобро граѓаните и тоа ќе ви го кажат на 12ти април. Еве сега пред избори Ви текна на јавната администрација, па решивте минимално да им ги покачите платите. Јас како што имам информации министерката за финансии не сака да го потпише покачувањето, затоа што знае дека тоа е во голем дел, условно да кажам, криминал, рече Вељановски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...