Камчев до Заев: До каде е постапката за продажба на Мерцедесот, колку амбуланти возила купивте?

Ѓоко Камчев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница потенцираше дека состојбата во здравството е се повеќе очајна и дека нема простор за фалење во делот на овој ресор.

Тој додаде дека СДСМ и Заев воопшто не се сеќаваат на предизборните ветувања во делот на здравството и дека воопшто ништо не е исполнето.

– До каде е постапката за продажбата на Мерцедесот, колку амбулантни возила купивте? Вие премиере Заев дефинитивно не се сеќавате на вашите предизборни ветувања, Мерцедесот и ден денес ви служи во Владата, а болнички возила нема, рече тој.

Камчев кажа дека Владата се фали со укинатите квоти на лековите додека секојдневно цените на лековите во аптеките се се повисоки. Тој истакна дека пензионерите со своите пензии кои што се намалени имаат потешкотии да ги купуваат потребните лекови.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...