Честојнова до Заев: Дали знаете Вие со какви маки и проблеми се соочуваат болните во помалите градови?

Пратеничката Павлинче Честојнова денес на собраниска седница посочи дека пред да дојде СДСМ на власт во Неготино ветуваа се и сешто, за на крај кога дојдоа на власт на централно и на локално ниво ништо не исполнија.

-Благодарност до Премиерот што ни го прочита CV-то на идниот заменик министер за здравство, кое што ние секако го имавме. И секако изненадена сум од Премиерот кој што по којзнае кој пат не ни предочи на сите нас кои не веруваме во тоа дека Македонија и македонското здравство блеска, истакна Честојнова.

Честојнова додаде дека во програмата на СДСМ ветуваа многу работи оваа власт. Во Неготино за парламентарните и локалните избори ветуваа дека ќе се отвори повторно породилниот дом. Наместо тоа во прашање се доведе и работењето на Брзата помош и како воопшто на здравствениот дом во Неготино.

-Премиере, дали знаете Вие со какви маки и проблеми, имаат болните во помалите градови и со што се тие се соочуваат. Токму денес ни се јави една наша сограѓанка од Неготино инаку инвалид, на која пред една година и е укината негата и која е прогласена за работно способна иако не може самата нормално да функционира. Таа живее со сопругот од неговата инвалидска пензија. Во една недела таа со пензија од 10.300 денари има закажано магнетна резонанца во Битола и ЕМГ во Куманово заради укинатите термини во сите други поблиски градови околу Неготино. И сето тоа со пензија од 10.300 денари треба тоа да го направи, знаете ли Вие премиер дека хронични болни во Македонија терапија која што мора да ја примат редовно ја нема во нашите аптеки? Ја има во сите соседни држави, само во нашите аптеки ја нема. Па затоа ја набавуваат до странство, појасни Честојнова.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...