Пемова: Новите измени на Законот за вино ќе ја намалат откупната цена на грозјето

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Весна Пемова во однос на измените на Законот на вино од собраниската седница денеска истакна дека истите се на голема штета на лозаропроизводителите и ќе ја намалат откупната цена на грозјето.

Претеничката објасни дека сите измени до сега се однесуваа на подобрување на условите на работа  на винариите, а ништо за лозаропроизводителите, смета дека време е да се направи еден нов закон за лозаропроизводителите, а тоа е нешто што го бараат токму тие, затоа што со Законот за вино не е регулирана цената на грозјето и работата на производителите.

-Сметам дека е време да се донесе закон за лозаропроизводители затоа што здруженијата си имаат и свои предлози за истото, а овие измени што се прават во овој закон се штетни, затоа што сега ќе им се бара на лозаропроизводителите поголема концентрација на шеќерни единици во грозјето и со тоа ќе се намалува откупната цена на грозјето, а свесни сме оваа година колку беше ниска откупната цена на грозјето, вели Пемова.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...