Мицкоски за „Вечерни лист“: Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за хрватскиот портал „Вечерни Лист“ вели дека Заев направил огромна грешка со промената на името.

Откако Македонија не доби датум за отпочнување преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори за 12 април идната година, верувате ли дека гласачите ќе го казнат Заев, како што во Грција го казнија Ципрас?

-Грешката е голема и непоправлива. Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години, а СДСМ оди во опозиција, каде ќе имаат време да анализираат кој згрешил и зошто ја пропуштиле можноста да придонесат нешто за државата и граѓаните. Поразот на Ципрас е внатрешна афера на Грција, исто како што поразот на катастрофалната политика на Заев ќе биде наша работа.

Мицкоски на прашањето „Ако победите на изборите, дали ќе распишете нов референдум за враќање на името Македонија?“ одговара дека референдумот од 1991 година се уште важи за нив.

-Референдумот од 1991 година важи за нас и не гледам зошто би повикале на нов. Луѓето одбираа тогаш. Затоа, не објавивме нов референдум. Нашите одлуки ќе зависат од волјата на граѓаните. Одлуките треба да бидат мудри и измерени. Судбината на Договорот од Преспа ќе зависи од исходот на изборите. Немањето стабилно двотретинско парламентарно мнозинство во парламентот и мнозинството членови на другите етнички групи отвора можност за чекор наназад, бидејќи има многу работа и реформи. Македонија брзо ќе стане полноправна членка на ЕУ и потоа ќе ги исправи грешките од внатре. Не постои договор што може да ми забрани да бидам Македонец кој зборува македонски и доаѓа од Македонија. Нашиот концепт не е антиквизација и северизација на Македонија, туку многу за враќање на македонизмот во Македонија, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...