Мицкоски за „Вечерни лист“: Секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за хрватски „Вечерни Лист“ вели дека секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштијата.

Каква е економската состојба во Македонија?

-Секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштија. Значи, тие немаат доволно пари за летен одмор или студии, но не и доволно за храна. Официјалните бројки покажуваат дека повеќе од 500.000 граѓани немаат основни средства за егзистенција. Ние сме последни на списокот за СДИ, ништо не се гради, а реализацијата на капиталните инвестиции и покрај ниските проекции, едвај надминува една третина од планот. Здравството е во хаос. Образованието и земјоделството се на работ на колапс. Македонија е на дното на скалата за транспарентност кога станува збор за корупцијата. Тоа е слика на Македонија откако Заев е на власт веќе три години, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...