Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски оствари средба со амбасадорот на Република Австрија, Георг Вуцас

Соопштение до јавноста

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски остварија средба со амбасадорот на Република Австрија, Георг Вуцас.

На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Република Македонија, македонската европерспектива, стратешките определби на државата и предизвиците со кои се соочува Македонија.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека основната стратешка определба на ВМРО-ДПМНЕ и Република Македонија е членството во Европската Унија, односно европеизација на нашата држава и достигнување на западните стандарди.

Во однос на предизвиците со кои се соочува нашата држава, Мицкоски ги посочи криминалот и корупцијата на високи државни и партиски функционери на власта. Неказнивоста на случаите на висока корупција е голем проблем, додаде тој, а притоа ги напомена Рекет 1, Рекет 2 и други случаи на висока корупција  за кои се уште нема правна завршница. За да се врати владеењето на правото во Македонија беше истакнато дека потребни се суштински реформи во правосудниот систем, реформи кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спроведе кога ќе ја преземе власта во Македонија.

Соговорниците се согласија дека се одлични односите помеѓу двете држави и дека постои простор за натамошно продлабочување на соработката помеѓу Република Австрија и Република Македонија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Австрија е голем пријател на Македонија и дека токму тоа се потврдува во овие клучни моменти за македонската европерспектива.

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...