Пешевска: Нема голем интерес да се дојде до конечно решение за законот за јавно обвинителство од страна на СДСМ

Во емисијата „Топ Тема“ пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска кажа дека нема голем интерес од страна на СДСМ да се дојде до конечно решение за законот за јавно обвинителство.

Пешевска дополни дека СДСМ се постојано контрадикторни и даваат едни ветувања пред изборите, а сосема други по изборите. Таа кажа дека тие имале ветување дека од втората година од владеењето ќе се дозволи избор на јавен обвинител на предлог на опозицијата додека сега СДСМ ретерира од тоа прашање.

Пратеничката додаде исто така дека СЈО не го оправда неговото создавање и не ги оствари очекувањата на граѓаните односно таа потенцираше дека СЈО е синоним за криминал и корупција.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...