Градската куќа се продаде заради зголемување од околу 30% градската администрација за само 2 години

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Коце Трајановски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Вчера г-дин. Петре Шилегов ја продаде новата градска куќа за 12.7 милиони евра со образложение дека таму не било место за Градската куќа.

Кои се вистинските причини за тоа?

1.Градската куќа не ги собира партиските вработувања на СДСМ досега зголемени за околу 30% и затоа се бара нова поголема зграда. Ова г-дин. Петре Шилегов го кажа при првата најава за продажба на Градската куќа. Имено на 26.09.2019 велеше дека ќе собере само 360 вработени, а според проектот таа е предвидена за 620 вработени или за 50% повеќе од бројот на вработени во октомври 2017 година.

2.Чаршијата веќе знае дека тоа ќе биде зградата на ЕВН до Порта Македонија или зградата на „Технометал Вардар“. Едната нема паркинг места, а другата има само 90 паркинг места. Ја  користам приликата да го прашам г-дин. Петре Шилегов дали е тоа точно?

3.Доколку тоа е точно, зошто менува нова за стара зграда и уште колку милиони евра ќе ги чини Скопјани реконструкцијата на ново купената зграда за да ги вдоми до сега околу 150-те нови партиски вработувања и новите вработувања кои што следуваат следните години?

4.Градската куќа поседуваше подземен паркинг на 3 нивоа наменет за вработените, за службените возила и за гостите. А, сега ја менувате за зграда без паркинг. Каде сега ќе паркираат граѓаните кои имаа потреба да дојдат и да решат некој проблем во Градот Скопје? Тоа ќе предизвика сообраќаен хаос во центарот на градот Скопје.

  1. Повозрасните граѓани на Скопје воопшто не ги изненадува оваа продажба зошто се сеќаваат што се СДСМ му одзема, односно продаде, а беше имот на градот Скопје. Во деведесетите години ја продадоа:
  • Топлификација, која гледам сега се обидуваат повторно да ја вратат, но тоа многу ќе ги чини граѓаните на Градот Скопје.
  • Го продадоа ГТЦ со сите дуќани што ги има.
  • Го продадоа и Скопски пазар, со многу дуќани на многу локации.
  • Ги продадоа градските Аптеки, една од најдоходовните дејности.
  • Ги приватизираа градски гробишта Бутел.
  • Ги одземаа становите и деловниот простор на ПУИК, кој што беше имот на Градот Скопје и кој што поседуваше повеќе од 10.000 станови и деловни простори.

Прашајте во Љубљана, во Загреб, во Белград и ќе видите дека овој имот е сопственост на соодветните градови.

Затоа сметам дека Градската куќа не требаше да се продава. Тоа е голема грешка.

Ваквите политики завршуваат на 12-ти април кога народот ќе ја изрече казната за сите лаги и невистини кои им ги сторивте овие 3 години.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...