Андоновски: Владата ветуваше студентски град, а од студентски град нема една шајка

Советникот за надворешна политика Стефан Андоновски од ВМРО ДПМНЕ во вечерашната емисија „Топ Тема“ на телевизија Телма кажа дека владата континуирано им дава ветувања на младите но резултати нема. Имено, Андоновски потсети дека владата дала ветување за изградба на студентски град но ништо од тој проект не е реализирано.

Понатаму Андоновски додаде дека владата во програмата ветувала многу, помеѓу другото и научно истражувачки центар за талентирани ученици но исто така овој проект не беше реализиран.

Советникот истакна дека владата дополнително ветувала дека ќе врати 600.000 иселени млади назад во државата но дека и ова е едно од низата неостварени ветувања од страна на СДСМ.

Тој напомена дека разочарувањата на младите од оваа влада се огромни и дека не само што не се вратени 600.000 млади во државата туку дека тенденцијата на масовно иселување континуирано се зголемува.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...