Данев: Дали е ова квалитетно законско решение или не е, доказ е најавениот штрајк на спортските работници

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за „Обнова на Македонија“, Драган Данев на денешната собраниска седница посочи дека доаѓа општина кај што спортот се негува, во која што има многу спортски клубови, спортски школи и чувствува одговорност кон дечињата што спортуваат и родителите кои што ги стимулираат за да спортуваат.

Дали е ова квалитетно законско решение или не е квалитетно законско решение, доказ е најавениот штрајк на спортските работници и на спортистите во Република Македонија. Од осамостојувањето до денес за прв пат ова се случува, истакна Данев.

Данев додаде дека тој штрајк најавен од спортисти досега не помни дека се случил, но изгледа за се има прв пат.

Втор доказ дека се работи за многу „квалитетен“ закон е тоа што веќе два месеци доцни почнувањето на второлигашкиот процес во кошарка и во одбојка, но и во неколку други клубови во Република Македонија. Такво нешто досега во нашата држава на спортски план се нема случено., појасни Данев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...