Со скандалозниот телевизиски настап Русковска уште еднаш ја потврди тесната врска со СДСМ и Заев

Соопштение до јавноста

Вилма Русковска е олицетворение на неправдата во Република Македонија. Симбол на политичкиот прогон на неистомислениците на власта и синоним за амнестија на криминалот на Заев и врхушката околу него.

Со скандалозниот телевизиски настап Русковска уште еднаш ја потврди тесната врска со СДСМ и Заев.

Целата македонска јавност повеќе нема никакви дилеми зошто таа е омилената обвинителка на Зоран Заев и негов предлог за замена на Катица Јанева.

Русковска чекорејќи по стапките на Заев со ноторни лаги се обиде да изработи за власта.

Правната држава Зоран Заев ја укина денот кога седна во владата и кога под целосна контрола го стави правосудниот систем во државата. Во првите неколку месеци од своето владеење си одработи амнестија за земање на поткуп од 200 илјади евра од струмички бизнисмен за потоа да го започне прогонот на оние кои први го кренаа гласот против оваа ненародна власт.

Заев „го отвори правосудството како пупка“ по што 10-тици криминални тендери и грантови поминаа неказнети, а општиот грабеж на народните пари продолжува и до ден денес. Со Русковска обвинителството неказнет ќе помине и рекетот, најголемата криминална афера во македонската историја, вториот октопод на СДСМ чија глава е токму Зоран Заев. Русковска од првиот ден прави се за истрагата да не стигне до главата на октоподот. Истата да се одолговлече, доказите да бидат уништени, сведоците заплашени. но одговорност ќе има.

После 12 април, ќе одговараат сите оние кои сториле криминал и се огрешиле пред законот, но ќе одговараат и оние кои наместо да го гонат се ставиле во одбрана на криминалот.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...