Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Како го коментирате појавување на Митко Јанчев на трибина на СДСМ?

Одговор: Па јас не би го коментирал многу, би ве упатил него да го побарате за коментар и едноставно со една реченица само би кажал дека секој си е одговорен и одговара за своите постапки.

Прашање: Дали Јанчев ќе биде вклучен во кампањата за предвремените избори што ја подготвувате и дали можеби ќе се најде на ваша листа?

Одговор: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ која што во моментов знаете дека подолг период се подготвува програмата, се подготвуваме да им го нанесеме најголемиот пораз на СДСМ на овие избори ќе може да се вклучи секој оној кој што е на иста линија со ставовите на ВМРО-ДПМНЕ. Исто така и на листите, бидејќи премногу е рано да се говори за имиња и за персонални решенија, на листите најважно е да се најдат луѓе кои што ќе бидат капацитетни, луѓе кои што ќе бидат на иста линија во однос на визијата и на целите за да се подобри иднината на Република Македонија и буквално иднината на секој еден граѓанин на Македонија. Така да се уште е рано да се говори за персонални решенија и за имиња, а секој оној кој што смета дека  е на иста линија и не поддржува во нашите програмски цели може да се приклучи во нашата кампања.

Прашање: Дали е точно дека не бил поканет на вашата прослава во Прилеп на Денот на ВМРО?

Одговор: Можам само да истакнам дека беше покането најтесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, да тргнам од себе ниту јас не бев поканет, но секој оној кој што ВМРО-ДПМНЕ го сака или почитува или го почитува и цени Денот на ВМРО, 23-ти октомври можеше да дојде и да присуствува на прославата која што ја организираше ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп. Како што знаете беше покриено и од страна на медиумите, имаше илјадници приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ кои што исто така не беа поканети, но гледајќи ја нашата јавна покана преку медиумите за организација на настанот дојдоа им беше чест да присуствуваат на таков настан и едноставно ги слушнаа пораките кои што испративме од таму.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...