Илиоски: На готов проект и обезбедени средства, на спремни котли во РЕК Битола за испорака на топлинска енергија, Владата две и пол години го стопира овој проект

На денешната собраниска седница пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Зоран Илиоски кажа дека владата на готов проект и обезбедени средства две и пол години од како е на власт го стопира проектот за испорака на топлинска енергија во РЕК Битола.

Дополнително Илиоски потенцираше дека владата воопшто ништо нема превземено за реализација на овој проект иако средствата се обезбедени и додаде дека не е коректно спрема граѓаните на општина Битола , Новаци и Могила за ваков однос од нивна страна.

Илиоски од собраниската говорница праша како планира владата да се бори со загадувањето кога со прст не мрда за да го реализира проектот со топлификација кој би имал најголем ефект врз намалување на загадувањето.

Пратеникот додаде дека владата на чело со СДСМ треба да си ги испрочитува ветувањата што ги дала пред граѓаните а тоа е да се бори и да го намали загадувањето и дека е срамота дека до сега ништо конкретно се нема превземено за овој проблем.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...