Милошоски:Граѓаните поради нарушеното достоинство и неиспонетите ветувања ќе ја казнат власта

Во интервју за Македонското Радио, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски истакна дека бројот на разочарани граѓани од власта кои сакаат нејзина смена е драстично поголем од бројот на граѓаните кои се задоволни од неа.

Она што го забележуваме кај граѓаните е дека се навредени од односот на власта кон уставниот суверенитет на Македонија и нарушеното достоинство што го направија со договорот од Преспа, но морам да потенцирам дека оваа власт нема да падне првенствено заради тоа. Оваа власт на Заев ќе замине во политичката историја заради разочарувањето на граѓаните од ветувањата неисполнети во здравството, образованието, земјоделието, односот кон странските инвестиции, владеењето на правото и неспособните општини. Сметам дека ваквите реални проблеми на граѓаните ќе доминираат и во нашата кампања и тие ќе бидат пресудни и при определувањето на граѓаните на тоа кому ќе го дадат гласот за своја доверба- рече Милошоски.

Незадоволството на граѓаните, според Милошоски, ќе биде преточено во пресврт на изборите на 12 април 2020 година кој оди во прилог на опозицијата.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....