Шилегов крие колку до сега е потрошено за градба на градската куќа, не сака да се даде на увид на јавноста

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Ирена Попова, Советник во Советот на Град Скопје

Почитувани,

Постапката по која се спроведува продажбата на градската куќа ги потврдува нашите сомневања дека зад нејзе се кријат можности за криминални интереси, и дека дефинитивно граѓаните на Скопје ќе бидат оштетени.

Се потврди и дека работната група која Шилегов ја најави, и требаше да обезбеди транспарентна постапка преставува само фасада која треба да ги покрие криминалните интереси на градските моќници.

Како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за „Обнова на Македонија“ учествувавме во работата на таа работна група во која од Шилегов и Градот Скопје побаравме:

  • Прво, увид и копија од документација за тоа колку е потрошено досега за изградба на градската куќа.
  • Второ, отворање на градската куќа на увид на јавноста.
  • Трето, стопирање на постапката и јавна расправа.
  • Четврто, стручна комисија од архитекти кои ќе ги проценат просторните можности на објектот.

Ниту едно од овие наши барања не беше исполнето. Значи Шилегов крие колку до сега е потрошено за градската куќа, не сака да се даде на увид на јавноста, се плаши од јавна расправа и не сака стручна проценка на просторните можности. Сето ова го одбива за да се спроведе криминалниот интерес.

Токму затоа како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ нема да бидеме алиби за криминалите на градот и нема да учествуваме во работата на работната група и легитимирањето на ваквиот сомнеж за криминал.

Оправдани се нашите стравувања дека однапред се знае купецот и дека најоштетени ќе бидат Скопјани.

2 години Шилегов, 2 години криминал, лаги и измами.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...