СДСМ го клекна македонското земјоделие на колена

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

СДСМ го клекна македонското земјоделие на колена.

Заев ги доведе земјоделците до питачки стап. Македонските земјоделци едвај преживуваат, откупните цени се прениски, а пласманот не им е загарантиран.

Заев на земјоделците им ветуваше сигурен пласман, повисоки откупни цени и нови пазари. Им ветуваше дека откупувачите ќе се тепаат кој да го откупи родот по повисока цена, но веќе трета година по ред има само се пониски цени, а од новите пазари ни трага ни глас.

Заев  е енормна катастрофа за македонското земјоделство.

Потребни се итни мерки за спас на македонското земјоделство. Потребна е обнова на Македонија што поскоро.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...