Заев и неговата криминална банда ја опустошија Македонија и им донесоа беда и сиромаштија на граѓаните

Соопштение до јавноста

Зоран Заев и неговата криминална банда ја опустошија Република Македонија и им донесоа беда и сиромаштија на македонските граѓани.

Владата на СДСМ со своето расипничко работење стана симбол за криминал, корупција и рекетирање.

Трета година со ред нема ни трага ни глас од економската година која ја најавуваше Зоран Заев. Наместо тоа, добивме економска стагнација, вртоглаво покачен јавен долг кој надмина 5 милијарди евра и  повеќе од 500.000 граѓани кои секојдневно гладуваат.

Неспособната и катастрофална економска политика на власта на СДСМ ја потврди и Светска банка каде во извештајот „Дуинг бизнис“ Македонија бележи пад од седум места. Бидејќи на СДСМ им стана навика да прославуваат неуспеси, тие и овој неуспех се обидоа да го престават како успех. СДСМ бележи неуспех и во делот на реализација на капиталните инвестиции кои заклучно со септември изнесуваат мизерни 32,2%, но многу полошо е тоа што во првата половина на 2019 година странските директни инвестиции изнесуваат ниски 48 милиони евра. Бројките се ужасни бидејќи власта почна да ги брка инвеститорите, а тоа го потврдија и германските инвеститори кои и дадоа нула на владата. Затоа најавите за големите инвестиции на Гугл, Фејсбук и Фолксваген ќе се паметат единствено како големи лаги на Заев.

Со СДСМ не тоне само економијата, туку тоне целата држава. Здравството е пред распад, образованието е девастирано, младите уште со завршување на основно орбазование веќе размислуваат како да заминат во странство, а земјоделието е понижено.

Не постои област каде оваа држава има напредок освен кај приватните бизниси на Заеви, особено оние со марихуана за кои СДСМ го злоупотреби и европското знаменце за да изгласа закон со кој ќе може да ја продава во странство.

Затоа и Македонија не доби датум за ЕУ, затоа што е предводена од власт која освен злоупотреби, криминал, арамилук и рекет ништо друго не знае.

Аздисаноста на СДСМ ќе заврши на предвремените парламентарни избори на 12 април, кога ќе бидат жестоко поразени и конечно ќе започне обновата на Македонија.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...