Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е да се врати мнозинскиот изборен систем од 120 изборни единици

Анализата и дебатата во емисијата „Детектор“ на телевизија Сител покажа дека граѓаните сметаат дека пратениците моментално не се блиску до народот.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој учествуваше во дебатата заедно со Мухамед Зекири од СДСМ, изјави дека ако е целта пратениците да се однесат поблиску до граѓаните за да се направат поактивни и поодговорни, тогаш давањето на една изборна единица е погрешна.

-Ако сакаме пратениците да ги однесеме поблиску до граѓаните и да ги направиме поактивни и поодговорни тогаш давањето на една изборна единица е погрешна. Нашиот предлог е да ги вратиме пратениците таму од каде што доаѓаат и да одиме со еден систем којшто го имавме на почетокот на 90тите години, а тоа е 120 изборни едини по принципот на мнозински ситем каков што има Велика Британија, Канада, САД, со плурално гласање, оној којшто ќе добие во првиот најмногу гласови ќе стане пратеник. Значи, најсилни демократии во светот го имаат тој систем.

Димовски посочи дека модел со една изборна единица има само во Холандија и Словачка. Секаде каде што има пропорционален модел има и праг за влез за влез во парламентот. Тој се движи од 4 до 5%, што во постоечкиот случај го нема , што говори дека би се изгубила демократичност. Дополнително Димовски посочи дека со преференцијалното гласање може да даде ситуација на елитизација на веќе популарните јавни личности со што кандидатите од помалите места ќе имаат мала можност да влезат во Парламентот

Димовски рече дека од тоа ќе се добие конекција и одговорност на пратеникот со граѓанинот, каде што ќе се застапуваат интересите на општините од каде што се избрани.

Анкетата на граѓаните направена од страна на „Детектор“, покажа дека желба на граѓаните е да се децентрализира моќта и политичарите да се повеќе помеѓу народот, на што пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илја Димовски, се повика и рече дека народот и неговата партија се на иста страна и делат исто мислење за мнозинскиот изборен модел.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...