СДСМ на чело со Зоран Заев продолжува да ги ограбува граѓаните на Македонија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Христијан Мицкоски

СДСМ на чело со Зоран Заев продолжува да ги ограбува граѓаните на Македонија.

Падот за седум места од Извештајот на Светска банка го докажува неспособното водење на државата од страна на владата и го потврдува фактот дека единствен прав пат кој оваа влада го воспоставува откако е на власт се бизнис интересите на Зоран Заев.

Владата е далеку од градење од планот за воспоставување на добра бизнис клима во Македонија, бројни статистики во секоја област говорат дека реалноста е јасна, не се подобруваат на никаков начин состојбите во економијата, напротив економијата оди надолу, падови покажуваат сите индикатори, унапредување на институциите нема, а Македонија е на работ на должничка криза поради неспособноста на владата на Заев. Арамиската влада на СДСМ го искастри буџетот на државата во невидени размери, не реализирани останаа 50 милиони евра за капитални инвестиции  кои владата не знае како да ги потроши.

Влошените услови за водење на бизнис и катастрофалните економски политики на владата ја враќаат државата назад исто како во времето на транзицијата. Народот трпи и гладува, бизнисите уназадуваат, а СДСМ  наместо да го признае поразот и да се соочи со вистината, а не да ги игнорира негативните извештаи и статистики што само покажуваат  колку СДСМ е несериозна и неспособна за водење на држава.

Единствено нешто што блеска е уназадувањето во секоја област, СДСМ само продолжува да ги лаже граѓаните како што тоа го прави пред секое избори, ветувања кои повторно не можат да бидат остварени и мерки кои не обезбедуваат никаков економски раст.

Граѓаните немаат повеќе пари, напротив се повеќе се осиромашени од на сметка на богатењето на функционерите од власта. Во државава единствено нешто што е стабилно се бизнисите на Заев и неговата фамилија.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...