Мицкоски: Договорот со Грција на Заев не го реши нашиот проблем со евроинтеграциите

Договорот со Грција не го реши нашиот проблем со интеграциите и тоа е најголемиот проблем што ваквите договори не ги решија нашите проблеми, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Слободен печат.

ВМРО-ДПМНЕ не учествуваваше во договорот, затоа што и тогаш и денеска ние сметаме дека е штетен. И тогаш и денеска мислиме дека не е одговор и не е решение на проблемите кои што ние ги имвме со нашиот јужен сосед. И тогаш не било храброст, туку нешто друго носењето на овој договор, потенцираше Мицкоски.

Тој истакна дека договорите кои ги потпиша Заев со Бугарија и со Грција, нив им се овозможени права за нивните политички проблеми кои што ги имале со нас, но сепак не се решени нашите проблеми и гледаме како во бугарскиот Парламент се донесе Резолуција со нови дополнителни барања.

Овие договори овозможија да нашите соседи кои што имаа политички проблеми со нас, да стекнат права, тие договори сега се потпишани и тие стекнале права. Нашите соседи кои што имале проблем со нашата држава и ние како ВМРО-ДПМНЕ не сме учествувале, учествувал некој друг политичар, нагласи Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...