Муцунски: Крајната одговорност за неспроведување на реформите лежи врз власта

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во емисијата „Топ Тема“ кажа дека владата за многу прашања не заслужила поддршка, но бидејќи граѓаните заслужуваат да биде поддржан патот кон Европската унија, сите закони кои што партијата успеала да ги услогласи со власта биле гласани од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Муцунски кажа дека не може да се очекува примената на законите и внатрешните промени кои што се случуваат во институциите да бидат одговорност на опозицијата која има далеку поограничени ресурси од власта да влијае врз овие процеси.

Тој додаде дека одговорноста за неспорведувањерто на реформите лежи основно врз оние кои што ги водат институциите и дека работата на опозицијата е да дава идеи и инпут, но потенцираше дека крајната одговорност за спроведените реформи примарно лежат во рацете на владата.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...