Мицкоски: Нема датум за преговори поради лошите политики на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски во вечерашната емисијата „КланДебата„ рече дека тоашто се случуваше во Брисел е само резултат на погрешните политики што се случуваа во Република Македонија изминатиот период, политки чиишто репрезент практична е владата предводена од Зоран Заев и СДСМ.

-Контиунирано се правеа грешки еве изминатив три години по ред. Никако не можеше да ги видат знаците коишто стоеја покрај патот дека практично во овој момент се случи тоашто се случи, а се случи онашто ние не го очекувавме нормално се разбира, иако постоеја тие знаци, а тоа е да не добиеме покана за отпочнување на прегововори со ЕУ, истакна претседателот Мицкоски во своето гостување.

Мицкоски укажа дека ВМРО-ДПМНЕ алармираа недела дена дека според нивнитеинформации на еден собир со граѓаните на теренската активност „Разговори за обнова на Македонија тој во својот говор кажал дека според последните информации коишто ги добиле е дека безусловен датум за отпочнување на преговори е невозжна мисија.

-Сега треба да се насочиме кон нешо што практично претстваува условена варијанта од датумот за отпочнување на преговори, а многу веројатно ако останеме надвор од процесот е и да всушност не добиеме датум што впрочем и се случи на состаноците во Брисле минатата недела, додаде Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...