Милошоски: Заев, Османи, Димитров треба да си поднест оставка и да превземат одговорност

Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „КликПлус„ зборуваше за недобивањето на преговори на членство на Република Македонија во ЕУ при што потсети дека претходната година Бујар Османи, Никола Димитров и Зоран Заев го прославија во авион и укажа дека тие треба да распишат избори, од морална гледна точка најмалку ако не од политичка да си поднесат оставка и да превземат одгворност.

-Самата емисија вечерва и отсуството на Бујар Османи како вицепремиер за евроинтеграции , отсуството на Никола Димитров како министер за надворешени работи и еден од главните преговарачи за европерспективи на државата или отсутство на повисок владин претставник укажува на тоа дека тие го чуствуваат поразот за коишто до вчера тврдеа дека имаат гаранција и дека нема да се случи, потенциаше Милошоски.

Пратеникот во своето гостување рече тој не би навлегувал во нивните проценки, но смета дека како луѓе, како политичари кои го повикуваа народот да излезе на референдум за договорот од Преспа сега би требало барем да го задржат истиот принцип и Заев, Бујар Османи и Никола Димитров да го поканат народот да ја даде довербата на оваа влада или на некоја друга влада за развојот на Реплика Македонија

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...