СДСМ за овие три години ја уништи економијата во Македонија

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ

СДСМ на граѓаните ништо не даде, туку им зеде се.

СДСМ за овие три години ја уништи економијата во Република Македонија.

Во август 2019 во споредба со август 2018 година прометот во индустријата е намален за 6.6%.

Индустријата додека оди надолу, оди надолу и економијата, доказ за тоа е и падот на работници во индустријата во јули 2019 година, во однос на јули 2018 година за 2.5% или на 100.000 работници имаме 2.500 работници помалку.

Нивото на капитални инвестиции е на најниско ниво во историјата на Република Македонија. За осум месеци од годината се реализирани само 28% од годишно предвидените инвестиции.

А, покачувањето на минималната плата е вештачко и нереално. Владата на Зоран Заев додека ја зголемува минималната плата на хартија во реалноста работниците ги враќаат парите на рака на газдите.

Потребна е обнова на Македонија, потребни се реални мерки кои ќе допринесат за подобар живот на граѓаните на Република Македонија. Потребно е што поскоро СДСМ да си замине од власт.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...