Рунчева: Владата направи грешки на патот кон ЕУ затоа се потребни избори и нова влада

Грешка од старт е што влеговме во група заедно со Албанија, потоа направивме и огромен влог, потпишување на Договорите со Грција и Бугарија и сега имаме барање од официјална Софија кои знаачат национално погазување, рече Христина Рунчева, претседател на Комисијата за надворешна политика на ВМРО-ДПМНЕ на дебатата на телевизија Телма говорејќи за евроинтеграцијата на земјава.

Дел од дебатата беа и владиниот преговоарач за ЕУ, Бојан Маричиќ и Малинка Јорданова од Институтот за европски политики. Пакетот со Албанија, според Рунечва, е еден од негативните аспекти на патот кон ЕУ.

-Сметаме дека процесот требаше да оди индивидуално. Но, сега приоритет треба да бидат домашните обврските. Има толку работа, се случија толку скандали. Тука треба да се стави акцентот, изјави Рунчева. Во ваква ситуација, посочи Рунчева, клучно е да се оди на парламантарни избори час поскоро за да дојде нова елита.

Таа додава дека предвремените парламентарни избори се неопходни за расчисти со актуелните работи, со актуелните афери кои ја следат актуелната власт и да дојде нова елита која ќе може да понуди нов и свеж ветар во едрата на евоинтеграциите, рече Рунчева. Според неа и по три години на власт и влада предводена од СДСМ се гледаат само нови и нови афери.

-И оние кои ги следат случувањата гледаат дека нема напредок во државава во делот на реформи, борба против корупција, посочи Рунчева.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...