Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата

Соопштение до јавноста – реакција на обраќањето на Зоран Заев

Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата. 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија.

Секој ден се поголем е бројот на луѓето кои ја напуштаат Република Македонија.

Само во еден ден град како Делчево го напуштиле 1000 жители, тоа е директна последица на слабата економија и сиромаштијата во која е втурната државата. Наместо  развој три години имаме стагнација.

Наводната мерка за покачување на минималната плата е само на хартија. Работниците го враќаат таканареченото покачување на рака на газдите. Власта е нефункционална и институциите не си ја вршат работата.

Со Зоран Заев и СДСМ  сиромаштијата нема да се намали, напротив ќе се продлабочува. Со Зоран Заев и СДСМ Македонија само стагнира.

Зоран Заев и СДСМ треба да си одат.

 Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...