Политиките кои ги носи Владата во која е носител СДСМ се базираат на инстант решенија

Соопштение до јавноста

Почитувани,

Денес во Собранието на Република Македонија уште еднаш се потврди неусогласеноста помеѓу коалиционите партнери ДУИ и СДСМ.

Имено, по втор пат пратениците од ДУИ јасно ставаат до знаење дека ваучерската распределба на средствата за спортот е штетна и истата не ја поддржуваат.

Политиките кои ги носи Владата во која е носител СДСМ се базираат на инстант решенија кои не ја остваруваат целта и не се одржливи на долг рок.

Комисијата за финансирање и буџет при Собранието со 9 гласови “за” одлучи Законот за данок на добивка, кој го овозможува ваучерскиот систем со што Агенцијата за млади и спорт има целосна контрола врз донациите во спортот, да се симне од дневен ред.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека е потребно враќање на старото законско решение со кое спортските клубови и федерации имаа поголеми поволности.

Со почит,

ПГ на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....