Расте интересот за учество во Женската платформа во Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, жените сакаат да се занимаваат со политика во границите на правото

Продолжува циклусот за јакнење на капацитетите на жените од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Денес учесничките се стекнаа со основни и напредни знаења и вештини во областа на водењето на политиката, анализирајќи ги политичкиот систем на земјата во споредба со системот на Европската Унија..

Политиката се учи, а жената може да направи уметност од тоа. Политиката е вештина која ќе ви помогне да се справувате со конфликти и да правите компромиси, изјави професорката Гордана Силјановска Давкова која беше предавач на првиот модул за политички систем и владеење на правото.

Политиката на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ е да инвестира во потенцијалот на жените . Претседателката Благица Ласовска, како што изјави, фокусот ќе биде насочен кон јакнење на сите жени затоа што секоја една има свои афинитети и квалитети кои мора да се поддржат.

Вратите се ширум отворени за жените. Ние го препознаваме тоа,  затоа верувам дека ќе стимулираме секоја една да се изгради пред се на професионално поле за да биде активна партиципиентка во рамки на партијата и на политичката сцена воопшто. Јас и раководството стоиме зад жените, и држиме до утврдените развојни цели поставени на ниво на Обендинетите нации каде родовата перспектива е препознаена како клучна за одржлив развој, рече претседателката Ласовска.

Стимулативната тренинг програма за жени во рамки на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи и во наредниот период со пакет теми кои ќе овозможат едукација за политичко јакнење на жените. .

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...