Затуроска до СДСМ: Наместо да воведете рамен данок по пример на Естонија, вие донесовте прогресивен данок

На денешната собраниска седница пратеничката Лилјана Затуроска посочи дека власта има потфрлено во економијата во секој можен сегмент.

Сите оние принципи на кои што се потпира економијата во развиените земји, сето ова со овој ребаланс што вие го нудите за жал ништо не сте зеле во предвид. Некако како да си одите спроти глава. Се она што една економија ја прави економија, вие го санкционирате, а се она друго што оди во прилог на врхушката на СДСМ вие го стимулирате, појасни Затуроска.

Затуроска додаде дека не мора ништо да се измислува, се е измислено. Само треба власта да го примени достоинствено онака како што другите земји го прават.

Зошто на пример не го зедовте примерот со Естонија. Конкретно преку делот во поедноставување на даночниот систем преку воведување на концептот на рамен данок. Вие го санкциониравте. Го донесовте прогресивниот данок кој што негативните ефекти ги гледате сега, а на тоа уште тогаш ви забележуваше бизнис фелата во однос на неговото имплементирање, заклучи Затуроска.

Затуроска истакна дека популистичката мерка „Мој ДДВ“ уште на самиот почеток се покажа како фијаско. Подобро беше да се намали данокот, поевтино ќе ја чинеше државата и поефикасно ќе беше, отколку оваа скапа мерка.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...