Стојаноска: И да добиеме датум тој ќе биде условен, заедно со него ќе добиеме листа со приоритети, како што е правниот систем и борбата со корупција и криминал

Пратеничката Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ денеска при своето гостување на емисијата „Само Вистина“ посочи дека и да добиеме датум тој ќе биде условен, а заедно со него ќе добиеме и листа со приоритети кои треба да се решат во државата, како што е правниот систем и борбата со корупција и криминал.

-ВМРО-ДПМНЕ како партија не само што очекува туку силно се надева и силно работеше на тоа изминатиот период. Не само од кога имаме нов претседател од 2017-та година туку и наназад. Едноставно датумот за влез во ЕУ мислам дека е заслужен уште 2009-та година, појасни Стојаноска.

Taa додаде дека она за што СДСМ силно се чукаше во гради и го критикуваше ВМРО-ДПМНЕ сега се поистоветува со истото.

-Датумот јас чисто се сомневам дека би бил чист. Еве и да го добиеме било каков и условен, најпрво што ќе добиеме е една листа што приоритет ќе биде правото и правниот систем, правната држава и борбата со корупција и криминалот, истакна Стојаноска.

Стојаноска рече дека тоа и ни го кажа и францускиот амбасадор Тимоние, тоа ни го кажуваат сите, условена ни е препораката заедно со Албанија. Министерот за евроинтеграции Османи токму на тоа и требаше да делува, а не да оди и да ги снима двојазичните табли.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...