Лашкоска до СДСМ: Државата е уназадена за десет години со мерките кои што ги воведувате, а ги нема ни во ЕУ

Пратеничката Ане Лашкоска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денес на седницата на Собрание на Република Македонија посочи дека со погрешните политики кои власта ги води, Македонија се повеќе се уназадува и вака не се оди во ЕУ.

-Кај вас не слушнавме ништо конкретно, не слушнавме некој конкретен проект освен нормално оној неизбежниот за укинувањето на радиодифузната такса. Не постои пратеник од СДСМ кој што не го спомнува. Најверојатно заради тоа што и единствениот проект кој што го реализиравте и со кој што го „донесовте“ животот во Македонија, појасни Лашкоска.

Лашкоска запраша за какви реформи пратениците на СДСМ говорат кога на секое поле има колапс и ја уназадија државата.

-Државата е уназадена за десет години. За 10-15 години не вративте наназад. Воведувате популистички мерки кои што во ниту една држава во ЕУ не се применуваат, не постојат. Ќе не внесувате во ЕУ, со овие мерки, со овие политики кои што ги воведувате, во ЕУ вака не се оди, нагласи Лашкоска.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....