Филипче освен кажувања дека нешто „ЌЕ“ направи и сомнителни тендери не стори ништо за пациентите и медицинскиот персонал

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Венко Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче продолжува со лагите и манипулациите. Повеќе од две години министерување на Филипче поминаа во знакот на сомнителни тендери и распродажба на јавното здравство.

Филипче не направи ништо за пациентите, не направи ништо од ветеното за докторите, а токму ним им вети плата од 100 илјади денари.

Филипче не продолжи со реконструкција на ниту една јавна здравствена установа. Новиот клинички центар не е ниту на повидок.

„Мој термин“ наместо да го надгради направи само да не функционира.

Сега Филипче вели ќе има нови лекови на позитивна листа, а тоа требаше да го направи веднаш по седнување во министерската фотелја.

Филипче освен кажувања дека нешто „ЌЕ“ направи и сомнителни тендери не стори ништо за пациентите и медицинскиот персонал.

Сега му остана само да се фали со една мерка укинување на квоти на лекови, која не се знае како ќе продолжи нејзината реализација.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...