Данев: Дали вие би го гласале овој ребаланс на буџетот во кој се предвидува намалување на средствата за образование за 34 %

На денешната собраниска седница имаше обраќање пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Драган Данев. Тој кажа дека со овој ребаланс се предвидува намалување на средствата за образование за 34%.

-Дали вие би го гласале овој ребаланс на буџетот во кој се предвидува намалување на средствата за образование за 34 %. Ќе одам стапка по стапка. Реконструкција на средни училишта намалувате износ од 43 % од буџетските средства, за развој и подготовка на програми што е многу битно во ОЕЦД и Светска банка во сите извештаи ви го кажуваат намалување за 58 % кажа Данев.

Тој додаде владата воопшто не за грижи за образованието и дека образованието е во очајна состојба.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...