Цуклев до Владата: Излезете до податоци, дајте да ги видиме резултатите од „Мој ДДВ“

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Цуклев од Собраниската говорница на денешната седница ја повика власта да ги објави бројките, односно резултатите од воведувањето на мерката „Мој ДДВ“. Тој побара од Владата да ги излезе со податок дали е зголем број на фиксални апарати, на регистрирање на готовинските плаќања за зголемување на бројот на издадени фискални сметки,бројчано и вредносно .

-Дали овој проект ги дава или не ги дава очекуваните резултати треба најмеродавни да бидат податоците за зголемување на бројот на фискални апарати во функција на регистрирање на готовинските плаќања, на зголемување на бројот на издадените фискални сметки и бројчано и вредносно. Три милиони евра планирате во ребалансот на буџетот од првите три месеци за враќање кон граѓаните има само три милиони евра од планирани 5 милиони евра. Додека траеше распрвата видовме колку е вкупниот износ кој што треба до крајот на годината да се врати кај граѓаните. Зошто Владата не ги пренамени преостанатите 2 милиони евра за други намени ако ВЛадата е ревносна во своето работење затоа што ребалансот се врати кај Владата по расправата на комисија. Непотребно стојат резервирани 2 милиони евра на ставката за проектот мој ддв. Толку од ревносното работење на министерството за финансии кога е ребалансот во прашање. Уште еднаш излезете со податок дали е зголем број на фиксални апарати, на регистрирање на готовинските плаќања за зголемување на бројот на издадени фискални сметки,бројчано и вредносно тогаш ќе кажам овој проек ги дал очекуваните резултати. А приказни за наплатено ДДВ не ни требаат, затоа што ДДВ-то колега Диме Велковски се наплаќа во сите фази на процесот на производство, трговијата и услугите, вели Цуклев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...