Пешевска: Ситуацијата во државата со загадениот воздух е алармантна

На денешната собраниска седница имаше обраќање пратеничката од редовите на ВМРО ДПМНЕ Жаклина Пешевска. Таа кажа дека состојбата со загадениот воздух во државата е алармантна и дека владата не превзема ништо.

– Како прв приоритет кој требаше да ви биде требаше да биде чистиот воздух . Вие на власт дојдовте со кампања за загадениот воздух ги носевте белите маски , шетавте по улици а сега е уште позагаден воздухот ама вас ве нема со бели маски и ве нема по улици кажа Пешевска .
Пешевска додаде дека владата за да прекрие дека состојбата со загадениот воздух е катастрофална таа ги остава општините без мерни станици за мерење на загадувањето но и дека и во оние општини каде што има мерни станици намерно се исклучени за да не работат и ги посочи примерите со градовите како Кочани, Гази Баба и во многу други.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...