Кузмановска: Додека СДСМ води погрешни политики, економијата забрзано тоне

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска, во своето излагање на денешната седница на Собранието на Република Македонија изрази незадоволство во врска со отсуството на министерката Нина Ангеловска. Исто така посочи дека досега многу ретко се случувало министер да не присуствува на пленарна седница, поготово ако се расправа за проблематика од неговиот домен.

-Ќе ја цитирам министерката која денес не присуствува на оваа седница. ,,Со ребалансот на буџетот, ќе се распределат уште повеќе пари за граѓаните, силна финансиска поддршка на бизнисот и отварање на нови работни местa.”

Кузмановска исто така истакна дека поради немарноста и неработењето на СДСМ средствата ќе се алоцираат и ќе се употребуваат за нови проекти, кои што првично не беа во плановите на СДСМ и мнозинството пратеници.

-Македонија го изгуби приматот на земја водилка во делот на водење на економски политики. Ни го превзеде Србија и другите блиски соседи, додаде Кузмановска.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...