Јовановски: Бизнисмените бегаат од државава како да има епидемија на чума

Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница на седницата за ребалансот на буџетот вели дека самото отсуство на министерката и нејзините говори покажувале колку ќе биде и на кој начин заинтересирана за финансиите во оваа држава.

Тој вели дека овие лудила што се случуваат секојдневно се реални, ние сме една црна дупка во регионот, и неспособноста на владата создала дистопија , па затоа денеска Македонија е пуста земја.

Пратеникот истакна дека пех на власта во однос на капиталните инвестиции ја покажува неспособноста и некадарноста. Кога се обелоденуваат негативности од владеењето на власта веднаш се навраќа во минатото, па праша што бара власта во минатото ако тоа било режим од кој што се ослободила?

-Вие само врескате блескаме, блескаме,блескаме, но ова е црна дупка. Даночниот систем ви е претворен во циркуз, а финансии нема. Сите знаеме дека бизнисмените бегаат од државава како да има епидемија на чума. Странските инвестиции исто велевте дека блескаат и велевте дека ќе има економски бум, но тоа беше илузија, затоа што имате најниско салдо во странски инвестиции во последните 20 години, вели пратеникот Јовановски.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...